2023 10 JUNE SPRINTS

Papercourt

2023 10 JUNE SPRINTS

Overall

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY GH1
2023-06-10  
GH2
2023-06-10  
GH3
2023-06-10  
GH4
2023-06-10  
R5
2023-06-10  
Total Nett
1st Solo 5634 Martin Kemp 1142 (18.0 DNC) (2.0) 1.0 1.0 1.0 23.0 3.0
2nd ILCA 6 182221 Sue Michelmore 1150 (18.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 (5.0) 28.0 5.0
3rd Solo 4818 Hawes 1142 (18.0 DNC) 3.0 (8.0) 3.0 3.0 35.0 9.0
4th ILCA 6 182639 Gordon Colman 1150 2.0 (5.0) 5.0 (7.0) 4.0 23.0 11.0
5th ILCA 6 181060 Niall Maynard 1150 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 7.0 4.0 2.0 49.0 13.0
6th ILCA 6 185726 Peter Snow 1150 (18.0 DNC) 6.0 3.0 6.0 (18.0 DNC) 51.0 15.0
7th ILCA 6 161424 Roger Roodhouse 1150 (18.0 DNC) 4.0 6.0 5.0 (18.0 DNC) 51.0 15.0
8th RS Aero 7 2810 Philip Kent 1063 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 4.0 8.0 6.0 54.0 18.0
9th Topper 4.2 47194 Philippa Kent 1420 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 10.0 9.0 8.0 63.0 27.0
10th Topper PSC19   1369 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 9.0 10.0 10.0 65.0 29.0
11th Topper 42919 Susan Lewis 1369 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 14.0 12.0 9.0 71.0 35.0
12th Topper 24911   1369 1.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 73.0 37.0
13th Topper 43714 Jo Butler 1369 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 12.0 13.0 12.0 73.0 37.0
14th Topper 33650   1369 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 11.0 11.0 18.0 DNC 76.0 40.0
15th Topper 19172   1369 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 15.0 14.0 11.0 76.0 40.0
16th ILCA 7 139722 Justin Barratt 1101 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 7.0 79.0 43.0
17th Topper 47833   1369 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 13.0 15.0 18.0 DNC 82.0 46.0

GH1 – 2023-06-10

Start: Fast GH, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Start: Slow H, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Topper 24911   1369 0;21;45 2 0;15;53 0;00;00 1.0
2 ILCA 6 182639 Gordon Colman 1150 0;19;52 2 0;17;17 0;01;36 2.0

GH2 – 2023-06-10

Start: Fast GH, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Start: Slow H, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 ILCA 6 182221 Sue Michelmore 1150 0;14;01 2 0;12;11 0;00;00 1.0
2 Solo 5634 Martin Kemp 1142 0;14;13 2 0;12;27 0;00;18 2.0
3 Solo 4818 Hawes 1142 0;14;55 2 0;13;04 0;01;00 3.0
4 ILCA 6 161424 Roger Roodhouse 1150 0;16;52 2 0;14;40 0;02;51 4.0
5 ILCA 6 182639 Gordon Colman 1150 0;16;59 2 0;14;46 0;02;58 5.0
6 ILCA 6 185726 Peter Snow 1150 0;17;08 2 0;14;54 0;03;07 6.0

GH3 – 2023-06-10

Start: Fast GH, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Start: Slow H, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Solo 5634 Martin Kemp 1142 0;15;41 2 0;13;44 0;00;00 1.0
2 ILCA 6 182221 Sue Michelmore 1150 0;15;58 2 0;13;53 0;00;10 2.0
3 ILCA 6 185726 Peter Snow 1150 0;16;26 2 0;14;17 0;00;38 3.0
4 RS Aero 7 2810 Philip Kent 1063 0;16;19 2 0;15;21 0;01;43 4.0
5 ILCA 6 182639 Gordon Colman 1150 0;18;57 2 0;16;29 0;03;09 5.0
6 ILCA 6 161424 Roger Roodhouse 1150 0;19;01 2 0;16;32 0;03;13 6.0
7 ILCA 6 181060 Niall Maynard 1150 0;19;08 2 0;16;38 0;03;20 7.0
8 Solo 4818 Hawes 1142 0;19;03 2 0;16;41 0;03;22 8.0
9 Topper PSC19   1369 0;24;21 2 0;17;47 0;05;33 9.0
10 Topper 4.2 47194 Philippa Kent 1420 0;17;18 1 0;24;22 0;07;33 10.0
11 Topper 33650   1369 0;17;02 1 0;24;53 0;07;38 11.0
12 Topper 43714 Jo Butler 1369 0;17;41 1 0;25;50 0;08;17 12.0
13 Topper 47833   1369 0;20;12 1 0;29;31 0;10;48 13.0
14 Topper 42919 Susan Lewis 1369 0;21;42 1 0;31;42 0;12;18 14.0
15 Topper 19172   1369 0;22;58 1 0;33;33 0;13;34 15.0

GH4 – 2023-06-10

Start: Fast GH, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Start: Slow H, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Solo 5634 Martin Kemp 1142 0;13;28 2 0;11;48 0;00;00 1.0
2 ILCA 6 182221 Sue Michelmore 1150 0;14;29 2 0;12;36 0;00;55 2.0
3 Solo 4818 Hawes 1142 0;14;40 2 0;12;51 0;01;12 3.0
4 ILCA 6 181060 Niall Maynard 1150 0;15;40 2 0;13;37 0;02;06 4.0
5 ILCA 6 161424 Roger Roodhouse 1150 0;16;00 2 0;13;55 0;02;26 5.0
6 ILCA 6 185726 Peter Snow 1150 0;16;51 2 0;14;39 0;03;17 6.0
7 ILCA 6 182639 Gordon Colman 1150 0;17;42 2 0;15;23 0;04;08 7.0
8 RS Aero 7 2810 Philip Kent 1063 0;16;23 2 0;15;25 0;03;51 8.0
9 Topper 4.2 47194 Philippa Kent 1420 0;12;10 1 0;17;08 0;03;48 9.0
10 Topper PSC19   1369 0;11;57 1 0;17;27 0;03;53 10.0
11 Topper 33650   1369 0;12;19 1 0;18;00 0;04;15 11.0
12 Topper 42919 Susan Lewis 1369 0;12;52 1 0;18;48 0;04;48 12.0
13 Topper 43714 Jo Butler 1369 0;17;14 1 0;25;11 0;09;10 13.0
14 Topper 19172   1369 0;18;14 1 0;26;38 0;10;10 14.0
15 Topper 47833   1369 0;19;00 1 0;27;45 0;10;56 15.0

R5 – 2023-06-10

Start: Fast GH, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Start: Slow H, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Solo 5634 Martin Kemp 1142 0;18;04 2 0;15;49 0;00;00 1.0
2 ILCA 6 181060 Niall Maynard 1150 0;18;26 2 0;16;02 0;00;14 2.0
3 Solo 4818 Hawes 1142 0;18;41 2 0;16;22 0;00;37 3.0
4 ILCA 6 182639 Gordon Colman 1150 0;19;01 2 0;16;32 0;00;49 4.0
5 ILCA 6 182221 Sue Michelmore 1150 0;19;06 2 0;16;37 0;00;54 5.0
6 RS Aero 7 2810 Philip Kent 1063 0;19;27 2 0;18;18 0;02;38 6.0
7 ILCA 7 139722 Justin Barratt 1101 0;24;48 2 0;22;31 0;07;23 7.0
8 Topper 4.2 47194 Philippa Kent 1420 0;16;07 1 0;22;42 0;04;53 8.0
9 Topper 42919 Susan Lewis 1369 0;16;00 1 0;23;22 0;05;10 9.0
10 Topper PSC19   1369 0;16;12 1 0;23;40 0;05;22 10.0
11 Topper 19172   1369 0;18;33 1 0;27;06 0;07;43 11.0
12 Topper 43714 Jo Butler 1369 0;18;41 1 0;27;18 0;07;51 12.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com