2024 SPRING SUN PURSUIT

Papercourt

2024 SPRING SUN PURSUIT

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName PY P 7-4 P 14-4 Total Nett
1st Topper 42919 Susan Lewis 1369 4.0 13.0 17.0 17.0
2nd Solo 5666 Andrew Boyce 1142 19.0 DNC 1.0 20.0 20.0
3rd ILCA 6 173517 Andrew Hill-Smith 1154 1.0 19.0 DNC 20.0 20.0
4th Scow 79 Amer Sarssam 1560 19.0 DNC 2.0 21.0 21.0
5th ILCA 6 psc50 Daniel Francis 1154 2.0 19.0 DNC 21.0 21.0
6th RS Aero 7 3852 Nick Allen 1061 19.0 DNC 3.0 22.0 22.0
7th Solo 5771 Tim Jackson 1142 3.0 19.0 DNC 22.0 22.0
8th Solo 5821 Clive White 1142 19.0 DNC 4.0 23.0 23.0
9th Solo 5947 Frank Brown 1142 19.0 DNC 5.0 24.0 24.0
10th ILCA 6 181060 Niall Maynard 1154 19.0 DNC 6.0 25.0 25.0
11th Topper 44187 Nic Allen 1369 6.0 RET 19.0 DNC 25.0 25.0
12th ILCA 6 161424 Roger Roodhouse 1154 19.0 DNC 7.0 26.0 26.0
13th Solo 4255 Debbie Sharman 1142 19.0 DNC 8.5 27.5 27.5
13th ILCA 6 173517 Liz Hill-Smith 1154 19.0 DNC 8.5 27.5 27.5
15th ILCA 6 182639 Gordon Coleman 1154 19.0 DNC 10.0 29.0 29.0
16th Solo 4454 Norrie McGregor 1142 19.0 DNC 11.0 30.0 30.0
17th Scow 215 John Hamment 1560 19.0 DNC 12.0 31.0 31.0
18th ILCA 7 139722 Christopher Matthews 1102 19.0 DNC 14.0 33.0 33.0

P 7-4 – 2024-04-07

Start: Start 0, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 0:04:00
Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 0:07:00
Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 0:08:00
Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 ILCA 6 173517 Andrew Hill-Smith 1154 0:34:03 5 0:29:30 0:00:00 1.0
2 ILCA 6 psc50 Daniel Francis 1154 0:34:11 5 0:29:37 0:00:08 2.0
3 Solo 5771 Tim Jackson 1142 0:34:54 5 0:30:34 0:01:12 3.0
4 Topper 42919 Susan Lewis 1369 0:47:17 4 0:43:10 0:14:58 4.0
5 Topper 44187 Nic Allen 1369 RET       6.0

P 14-4 – 2024-04-14

Start: Start 0, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 0:04:00
Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 0:07:00
Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 0:08:00
Start: Start 10, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00
Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Solo 5666 Andrew Boyce 1142 0:39:23 5 0:34:29 0:00:00 1.0
2 Scow 79 Amer Sarssam 1560 0:34:41 3 0:37:03 0:02:24 2.0
3 RS Aero 7 3852 Nick Allen 1061 0.33.34 4 0.39.33 0.04.18 3.0
4 Solo 5821 Clive White 1142 0:36:14 4 0:39:40 0:04:44 4.0
5 Solo 5947 Frank Brown 1142 0:36:40 4 0:40:08 0:05:10 5.0
6 ILCA 6 181060 Niall Maynard 1154 0:38:45 4 0:41:58 0:06:55 6.0
7 ILCA 6 161424 Roger Roodhouse 1154 0:39:35 4 0:42:53 0:07:45 7.0
8 Solo 4255 Debbie Sharman 1142 0:39:24 4 0:43:08 0:07:54 8.5
8 ILCA 6 173517 Liz Hill-Smith 1154 0:39:49 4 0:43:08 0:07:59 8.5
10 ILCA 6 182639 Gordon Coleman 1154 0:40:22 4 0:43:43 0:08:32 10.0
11 Solo 4454 Norrie McGregor 1142 0:40:48 4 0:44:40 0:09:18 11.0
12 Scow 215 John Hamment 1560 0:28:57 2 0:46:24 0:07:26 12.0
13 Topper 42919 Susan Lewis 1369 0:40:49 3 0:49:41 0:12:29 13.0
14 ILCA 7 139722 Christopher Matthews 1102 0:35:05 2 1:19:35 0:19:53 14.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com